Ballina LAJME Marrëveshja me Ramën dhe listat sollën humbjen e PD

Marrëveshja me Ramën dhe listat sollën humbjen e PD

258
0
SHPËRNDAJE
Loading...

"Marrëveshja me Ramën dhe listat sollën humbjen e PD"

Për Endira Bushatin, anëtare e Kryesisë së PD, dy ishin arsye kryesore pse forca politike që ajo përfaqëson humbi thellë në zgjedhjet e 25 qershorit.
E ftuar e intervistën e mbrëmjes në Ora News, Bushati tha se e para lidhet me marrëveshjen Rama-Basha dhe e dyta listat për deputetë.

Për marrëveshjen ajo tha se rezultoi të ishte fillimi i humbjes së PD.

Bushati: Kam qenë mbështetëse e zotit Basha deri në momentin e marrëveshjes me Ramën. Marrëveshja qe diçka që u përceptua negativisht nga elektorati i djathtë. Ne ndoshta nuk reflektuam në kohën e duhur, por tani që analizojmë marrëveshja Rama-Basha ka shumë problematika. Dy persona që janë Kryeministri dhe sfidanti për Kryeministër nuk mund të mbyllen 5 orë vetëm për vetëm në një dhomë dhe të dalin me një tekst që thjesht prezantohet në media. Në botën demokratike nuk ka marrëveshje mes dy personave. Ka pasur marrëveshje dhe Berisha me Nanon por kishte një ose dy përfaqësues të tjerë. Pjesmarrja e personave të tretë garanton transparencën dhe është një garanci që dy persona nuk mund të bien në një pazar për të ndarë diçka në të ardhmen. Marrëveshja Rama-Basha ka qenë fillimi i asaj humbje kastrofale, dërmuese që pësoi PD. Shkaku marrëveshja e para dhe lista e dyta.

Sa i përket listës së kandidatëve për deputetë, Bushati e konsideroi si një akt personal të Lulzim Bashës dhe sipas saj ishte antistatutore.

Bushati: Problemi i listave është problem tjetër, gjithmonë ngjallin debate.Kur merresh me politikë nuk është turp të thuash që ke dhe ambicie politike. Personalisht mund të isha dhe mund të mos isha në listë, për shkak jo shumë të meritokracisë.Lista është përfaqësuese e një force politike, sa kohë ky sistem zgjedhor ka 12 qarqe, çdo qark ka një listë përfaqësimi që mundëson një zgjidhje optimale përfaqësimi midis faktorëve të ndryshëm, shoqërore, gjeografikë, politikë, personave me peshë. Mund të mos jesh në listë për arsye që nuk ka të bëjë me cilësitë e tua por përfaqësimin në atë qark. Personalisht nuk kam qefmbetje për listat. Por edhe gjithë ne firmëtarët mund të ishim, mund të mos ishim në lista.Por thelbi i çështjes është se lista është listë personale, është e bërë në shkeljes së statutit, vendimarrjes së forumevve drejtuese, një kosto që e mori Basha. Në orën 1 të natës doli dhe tha kjo është lista fituese. Ne heshtëm. PD nuk është partie një njeriu, por e anëtarësisë.Ne do ja ‘falnim’ nëse me këtë listë do të arrinte fitoren. Do merrte qoftë dhe një deputet më shumë se në 2013. Lista fituese mori 200 mijë vota më pak sesa rezultati më i keq i PD, 2013.

Bushati komentoi edhe pozicionimin e ish-kryeministrit Sali Berisha në debatin brenda selisë blu.

Bushati: Berisha më shume se një herë ka thënë që nuk kam gisht në listat fituese, është opozita e Lulzim Bashës, kryetari i PD është Lulzim Basha. Statusi i Berishës në fb ka tre pika kryesore: Analizë në anëtarësi, bashkim dhe jo përçarje.Zgjedhje me urgjencë duke mos respektuar rregullat e lojës, duke mos garantuar një proces të hapur dhe të rregullt nuk e sigurojnë as analizën dhe as bashkimin. Vetëm një pakt me anëtarësinë të ndërgjegjshëm pse kemi humbur, duke nxjerrë përgjegjësitë e gjithësesilit nga ne dhe duke marrë përsipër që procesi të jetë transparent dhe demokratik mund ta ngrinte Lulzim Bashën në staturën e një lideri qoftë edhe po të fitonte. Nëse fiton përmes këtij procesi të gjithë ata që sot kërkojnë dorëheqjen apo edhe hedhin akuza akoma dhe më të rënda për Bashën duhet të heshtin.Por vetëm përmes një gare të barabartë dhe transparente.

Kritike anëtarja e Kryesisë së PD u shpreh dhe për mënyrën sesi lideri demokrat artikuloi problemet e kanabisit dhe krimit në fushatë, për të cilat tha se Basha foli vetëm në javën e fundit.

Loading...
recommend get viagra fast|brand viagra online safe us|cialis viagra impotence|buy viagra dr fox|cheap viagra daily|o meglio viagra|viagra back to back dosage|where to buy brand viagra|best over counter viagra|viagra is covered by insurance|viagra patent expiry canada|very good site cost of viagra|where to buy viagra in europe|viagra how to get|buying viagra in south korea|farmacias viagra preci|how much does viagra cost 2012|only for you viagra pliis|vendita generico di viagra|follow link viagra next day uk|can you buy viagra rite aid|uso viagra cialis levitra|viagra bar kaufen|acheter cialis et viagra|viagra over the counter usa|wie viel ist viagra|online viagra sats|try it viagra mexico|can buy viagra online i|viagra au herbe|viagra et kamagra|viagra 100mg mastercard|ricetta viagra di erba|do i have to order viagra|viagra rezeptfrei danemark|enter site viagra best deal|we choice female viagra europe|viagra for men dosage|viagra problemi di erezion|we choice viagra uk buy online|il costo di 10 mg viagra|viagra modo d us|buy cheap viagra forum|buy cheap viagra sublingual|cheap viagra to canada|or viagra|viagra new zealand buy online|can you get blind from viagra|generico do viagra germed|viagra best effects|viagra tablets 20mg|viagra kansas|effect of viagra 50mg|venta de viagra en farmacias|comprar viagra en peru|venta de viagra murcia|what is viagra used for men|viagra bc pharmacy|pfizer viagra en lnea uk|viagra com samples|what is viagra jelly approved|viagra kaufen spanien|by covered viagra|can order viagra online canada|we choice pfizer mexico viagra|hvor kan man bestille viagra|generico do viagra em curitiba|viagra pour femme pfizer|comprar viagra en madrid|we like it viagra en gel|2010 viagra sales|viagra for men effects|can you use viagra at any age|buying viagra in bangkok|buy viagra 25mg online|viagra pfizer 50 mg preo|want viagra wholesale|viagra 50mg bestellen|take 25mg viagra a day dosage|viagra karachi buy|viagra pills price uk|viagra 100 mg oder 50 m|viagra brain the|no online viagra prescription|citrate viagra sildenafil|online viagra tabs|viagra wisconsin union|try it buying viagra|i recommend 100 mg viagra|contrarrestar efectos viagra|viagra reseptivapaa|viagra online maestro card|compra de viagra o cialis|printable viagra coupon|pharmacy viagra canadian|viagra bacquisto bonline|viagra oferta|buy levitra online viagra|viagra en ligne arnaque|we recommend fast viagra|viagra seller uk|en ligne viagra cialis ricetta|viagra din number canada|viagra generico helleva|auftrag billiges viagra|viagra generikum potenzmittel|can you buy viagra in dublin|viagra capsules|wrong viagra|commande viagra ligne|viagra reacciones adversas|viagra in nero|we recommend viagra dosage|100 cheap canada viagra|order free sample viagra|discount viagra viagra|best selling viagra in india|effet viagra verg|farmaci generici come viagra|kamagra viagra 100mg|i use it buy pfizer viagra|viagra pharmacy rx one|define generic viagra|miss viagra|viagra autentica|click now viagra pharmacy|wirkung viagra video|jimmy johnson viagra|cheap viagra new zealand|generic viagra review pharmacy|viagra des femme|prix viagra paris|viagra allergic reaction|viagra 25mg onlin|safe take generic viagra|viagra melbourne|problems buying viagra online|levitra vs viagra cost|100mg tablets of viagra|cheapest cipla generic viagra|viagra for sale uk only|viagraproben ohne rx|we like it fda approves viagra|price for viagra at walmart|how to get cheap viagra online|viagra release year|viagra as plants|online viagra chennai|viagra cialis on lin|cheap viagra generic|prescription viagra by mail|comprar viagra en vigo|pilule de viagra spitter|buy viagra costa rica|canadian viagra super active|cheap viagra|viagra vs revatio|viagra seller pakistan|viagra medical advice|buy softtabs viagra|ou acheter viagra pfizer|viagra donne forum|viagra online delivery|the best choice viagra paypal|viagra braucht man rezept|dose giusta viagra|we like it cheap 25mg viagra|only here low cost viagra fast|enter site cheap viagra online|wow viagra generic drug|only here buying online viagra|can i take viagra with water|viagra lizenz abgelaufen|herbal viagra uk cheap|discount on real viagra|viagra verschreibung|dure effet du viagra|kaufen viagra|reputable viagra sites|viagra dcouverte|i use it viagra price germany|preisvergleich viagra online|cut price viagra|cit costa viagra in moldova|efectos viagra alcohol|usefull link viagra in india|levitra viagra cialis price|where can i get viagra fast|el viagra es con recet|purchase viagra in ireland|buy cheap womens viagra online|we recommend 5 mg viagra|viagra generico posologia|viagra online sales pfizer|cialis meglio del viagra|comprar viagra sem receita|acheter viagra en inde|viagra online sito|amazon viagra salesman|follow link gel viagra|canada prison get viagra|natural viagra melbourne|viagra contrareembols|buy no prescription viagra|viagra for sale men online|ordering viagra pills in india|viagra fa bene al cuore|find generic viagra in phoenix|viagra soft tabs safe|ship generic viagra overnight|buy viagra for her|follow link viagra online|viagra tempo di effetto|viagra for sale online canada|viagra side effects forum|get viagra avoid prescription|el viagra aumenta el tama|cheap india generic viagra|viagra bald gnstiger|sale viagra tescos|le viagra en vente libre|us made generic viagra|female pink viagra buy|generico do viagra rj|cheapest uk soft viagra|wow cheap viagra soft|buy online viagra without|what is generic viagra 150|utube music viagra|does viagra work when drunk|2011 viagra india in|comprare bviagra|100mg viagra prica cvs|there going generic viagra|viagra cipla cheap on line|where to buy viagra gold coast|comparatif viagra levitr|the best choice viagra cost|comprar viagra cialis espana|next viagra day usa cheap|viagra dosage young men|order viagra in us|half dosage viagra|vendas viagra generico|viagra hipertension pulmonar|viagra para adolescentes|cheap viagra online walmart|salescheap generic viagra|viagra websites|viagra approval date

Sharing is caring!