Ballina SHENDETI Alergjia nga gluteni dhe sëmundja celiake

Alergjia nga gluteni dhe sëmundja celiake

4
0
SHPËRNDAJE
Loading...

Ada Myrto, mjeke gastrohepatologe

Celiakia ka të bëjë me intolerancën e përhershme ndaj glutenit, e cila është një proteinë që gjendet në disa drithëra. Celiakia është një sëmundje e cila shfaqet kur ekziston predispozita gjenetike dhe konsumimi i drithërave me përmbajtje gluteni. Shfaqja e sëmundjes ka të bëjë me përgjigjen imunitare të organizmit nga ana e qelizave tonë mbrojtëse (limfocitet T dhe antikorpet) ndaj qelizave të zorrës së hollë.

Gluteni është pjesë përbërëse e grurit, thekrës dhe elbit (nuk gjendet te mielli i orizit, tërshërës dhe misrit), ndonëse ekzistojnë persona të diagnostikuar me celiaki që nuk e tolerojnë as tërshërën, sepse tërshëra përmban një proteinë të ngjashme me glutenin e ashtuquajtur avenin, por një arsye tjetër mund të jetë dhe fakti që tërshëra gjatë prodhimit mund të kontaminohet me drithëra të tjerë.

Gluteni përbëhet nga një element përbërës i ashtuquajtur gliadinë dhe është përkatësisht kjo e fundit përgjegjëse për përgjigjen imunitare të organizmit. Kjo proteinë kur merret me ushqimet duhet të degradohet, por tek personat e predispozuar ky degradim nuk ndodh dhe për pasojë kjo proteinë arrin të futet në qelizat e zorrës së hollë, duke bërë që sistemi imunitar t’i njohë si të huaj dhe të aktivizohet mbrojtja imunitare (fillimisht limfocitet T dhe më pas antikorpet) anti-gliadinë, anti-endomiozinë, anti-transglutaminazë. Këto antikorpe dëmtojnë më tej qelizat e zorrës së hollë. Shpesh pacientët me celiaki janë dhe intolerant dhe ndaj laktozës (enzimë që gjendet te qumështi dhe nënproduktet e tij).

Sëmundja e celiakisë trashëgohet në familje. Ata që kanë histori familjare me celiaki kanë përafërsisht 10% më shumë shanse që të shfaqin sëmundjen. Është më e predispozuar gjinia femërore.

Shfaqja e sëmundjes është parë që ndodh në një pjesë të popullatës që kanë mutacione për një grup gjenesh të caktuara. Këto lloj mutacionesh janë shumë të shpeshta dhe 1/3 e popullatës i ka, ndaj mendohet që ekzistojnë dhe faktorë mjedisorë që ndikojnë në sëmundje, për shembull infeksioni me rotavirus gjatë fëmijërisë së hershme, sëmundjet gjatë shtatzënisë, një stres fizik apo mendor, një ndërhyrje kirurgjikale.

Mendohet gjithashtu që futja e drithërave në dietën e foshnjave para moshës 3 muajsh, veçanërisht nëse fëmija nuk ushqehet me qumështin e nënës predispozon, ndaj rekomandohet futja e këtyre ushqimeve pas moshës 6 muaj.

Fakti që sëmundja e celiakisë po shtohet shumë mendohet se ka të bëjë me shtimin e llojit të drithërave dhe përpunimit të tyre.

Simptomat

Janë vërejtur më shumë se 300 simptoma te pacientët me celiaki. Shfaqja e tyre ndryshon nga një pacient te tjetri. Një pacient mund të ketë dhimbje barku dhe diarre, ndërsa dikush tjetër mund të ankojë irritabilitet, ankth, depresion. Disa pacientë mund ta shfaqin sëmundjen në fëmijëri, të tjerë në moshë të rritur, ndërsa disa të tjerë mund të mos kenë asnjë ankesë. Këto diferenca bëjnë që diagnoza e sëmundjes së celiakisë të jetë shumë e vështirë, duke bërë që 80% e pacientëve me celiaki të mos diagnostikohen apo t’u vendoset një diagnozë e gabuar. Po të mos trajtohet kjo sëmundje, mund të çojë në shfaqjen e ndërlikimeve dhe sëmundje të tjera autoimune, sikurse dermatitis herpetiform, sëmundjet e tiroides, prapambetje në zhvillimin fizik dhe mendor, osteoporozë, si dhe disa forma sëmundjesh malinje sikurse limfoma e zorrës. Nuk dihet pse disa pacientë nuk kanë simptoma, por edhe tek ata që nuk shfaqin simptoma janë vërejtur ndryshime të mukozës së zorrës.

Simptomat më të shpeshta janë: anemia, ankthi, gurgullima të zorrëve, konstipacioni (vështirësia për të defekuar), prapambetje në zhvillim te fëmijët, depresioni, diarreja, ngjyrosje e dhëmbëve me ngjyrë të verdhë dhe njolla kafe, lodhje, dobësi trupore, dhimbje koke, migrenë, pamundësi për të ngelur shtatzënë, irritabilitet nervor, kruajtje të lëkurës, dhimbje të artikulacioneve, afte në gojë, rënie në peshë, osteoporozë, mpirje të gjymtyrëve.

Diagnoza

Analizat e gjakut janë hapi i parë në vendosjen e diagnozës së celiakisë. Analizat laboratorike të kërkuara janë: Antitrupat anti-transglutaminaze IgA,IgG bashkë me IgA totale, antitrupa anti-endomiozine IgA EMA, (antitrupa anti-gliadina IgA, këto përdoren tashmë vetëm për fëmijët e vegjël nën 18 muajsh dhe janë abandonuar te të rriturit). Tani janë futur në përdorim antitrupat ndaj peptidit të deamidizuar të gliadinës. Në vërtetësinë e analizave laboratorike duhet pasur parasysh që të mos ndryshojë dieta e pacientit para marrjes së analizës. Edhe në qoftë se përgjigjet e analizave janë negative, ekziston ende mundësia që pacienti mund të ketë celiaki. Atëherë mund t’i drejtohemi endoskopisë ose analizave gjenetike. Ekzaminimet laboratorike duhen ndjekur një herë në gjashtë muaj pas vendosjes së diagnozës deri një herë në vit, duke qenë se pacienti me celiaki ka mungesa në ushqyerje.

Endoskopia njihet si procedura standarde dhe më e saktë për diagnostikimin e celiakisë. Nëpërmjet marrjes së biopsive nga zorra e hollë ( përkatësisht duodeni dhe bulbi I duodenit 4-6 biopsi). Nëse në biopsi vërehet inflamacion apo dëmtim i mukozës së zorrës, kjo e gjë e konfirmon diagnozën.

Testet gjenetike

Që të shfaqet sëmundja e celiakisë, pacienti duhet të jetë mbartës i gjeneve HLA-DQ2 dhe HLA DQ8. Pa këto gjene është e pamundur që pacienti të shfaqë sëmundjen. Prania vetëm e gjeneve nuk mjafton por duhet të jenë të pranishëm edhe faktorët nxitës ambientalë. Analiza gjenetike e përjashton sëmundjen/ nuk e diagnostikon atë. Analiza gjenetike është e rëndësishme për familjarët e pacientit.

Diferenca midis celiakisë, ndjeshmërisë ndaj glutenit dhe alergjisë ndaj grurit.

Sensibiliteti nga gluteni nuk është celiaki.

Nëse analizat dhe ekzaminimet për celiaki dalin negative, por duket se simptomat e sëmundjes vazhdojnë të lidhen me glutenin, kjo gjë mund të ketë lidhje me ndjeshmërinë ndaj glutenit, por që nuk përkufizohet si sëmundje e celiakisë.

Ndjeshmëria ndaj glutenit është një çrregullim ku pacienti ka intolerancë ndaj glutenit por pacienti nuk ka antitrupa dhe në biopsinë e zorrës së hollë nuk vërehen ndryshime si ato që shihen në sëmundjen e celiakisë. Duhet të bëhet diagnozë diferenciale midis sëmundjes së celiakisë, alergjisë nga gruri dhe ndjeshmërisë ndaj glutenit. Ndjeshmëria ndaj glutenit nuk është e njëjta gjë sikurse celiakia (intoleranca ndaj glutenit), simptomat që shfaq janë të ngjashme me të.

Simptomat kryesore janë: prani e shtuar e gazrave në zorrë, dhimbje abdominale, gurgullima, diarre, konstipacion, të përziera, dhimbje koke, pacienti vërehet si i përgjumur, dhimbje të artikulacioneve, lodhje, mpirje të gjymtyrëve.

Alergjia nga gruri ndodh kur sistemi imun ka mbindjeshmëri ndaj një elementi (domethënë përgjigje të ekzagjeruar të organizmit ndaj një faktori alergjik që në këtë rast është gruri). Në përgjithësi ka më shumë probabilitet të ketë alergji një pacient që vjen nga familje me probleme alergjike.

Simptomat në këtë rast janë: urtikarie, të përziera, krampe, të vjella ose diarre, rinirit, teshtitje, dhimbje koke, astmë dhe mund të arrije deri në shok anafilaktik.

Mjekimi

Në sëmundjen e celiakisë zgjidhja e vetme do të jetë dieta strikte pa gluten, duke qenë se edhe sasi të vogla gluteni mund ta dëmtojnë mukozën e zorrës së hollë.

Loading...
recommend get viagra fast|brand viagra online safe us|cialis viagra impotence|buy viagra dr fox|cheap viagra daily|o meglio viagra|viagra back to back dosage|where to buy brand viagra|best over counter viagra|viagra is covered by insurance|viagra patent expiry canada|very good site cost of viagra|where to buy viagra in europe|viagra how to get|buying viagra in south korea|farmacias viagra preci|how much does viagra cost 2012|only for you viagra pliis|vendita generico di viagra|follow link viagra next day uk|can you buy viagra rite aid|uso viagra cialis levitra|viagra bar kaufen|acheter cialis et viagra|viagra over the counter usa|wie viel ist viagra|online viagra sats|try it viagra mexico|can buy viagra online i|viagra au herbe|viagra et kamagra|viagra 100mg mastercard|ricetta viagra di erba|do i have to order viagra|viagra rezeptfrei danemark|enter site viagra best deal|we choice female viagra europe|viagra for men dosage|viagra problemi di erezion|we choice viagra uk buy online|il costo di 10 mg viagra|viagra modo d us|buy cheap viagra forum|buy cheap viagra sublingual|cheap viagra to canada|or viagra|viagra new zealand buy online|can you get blind from viagra|generico do viagra germed|viagra best effects|viagra tablets 20mg|viagra kansas|effect of viagra 50mg|venta de viagra en farmacias|comprar viagra en peru|venta de viagra murcia|what is viagra used for men|viagra bc pharmacy|pfizer viagra en lnea uk|viagra com samples|what is viagra jelly approved|viagra kaufen spanien|by covered viagra|can order viagra online canada|we choice pfizer mexico viagra|hvor kan man bestille viagra|generico do viagra em curitiba|viagra pour femme pfizer|comprar viagra en madrid|we like it viagra en gel|2010 viagra sales|viagra for men effects|can you use viagra at any age|buying viagra in bangkok|buy viagra 25mg online|viagra pfizer 50 mg preo|want viagra wholesale|viagra 50mg bestellen|take 25mg viagra a day dosage|viagra karachi buy|viagra pills price uk|viagra 100 mg oder 50 m|viagra brain the|no online viagra prescription|citrate viagra sildenafil|online viagra tabs|viagra wisconsin union|try it buying viagra|i recommend 100 mg viagra|contrarrestar efectos viagra|viagra reseptivapaa|viagra online maestro card|compra de viagra o cialis|printable viagra coupon|pharmacy viagra canadian|viagra bacquisto bonline|viagra oferta|buy levitra online viagra|viagra en ligne arnaque|we recommend fast viagra|viagra seller uk|en ligne viagra cialis ricetta|viagra din number canada|viagra generico helleva|auftrag billiges viagra|viagra generikum potenzmittel|can you buy viagra in dublin|viagra capsules|wrong viagra|commande viagra ligne|viagra reacciones adversas|viagra in nero|we recommend viagra dosage|100 cheap canada viagra|order free sample viagra|discount viagra viagra|best selling viagra in india|effet viagra verg|farmaci generici come viagra|kamagra viagra 100mg|i use it buy pfizer viagra|viagra pharmacy rx one|define generic viagra|miss viagra|viagra autentica|click now viagra pharmacy|wirkung viagra video|jimmy johnson viagra|cheap viagra new zealand|generic viagra review pharmacy|viagra des femme|prix viagra paris|viagra allergic reaction|viagra 25mg onlin|safe take generic viagra|viagra melbourne|problems buying viagra online|levitra vs viagra cost|100mg tablets of viagra|cheapest cipla generic viagra|viagra for sale uk only|viagraproben ohne rx|we like it fda approves viagra|price for viagra at walmart|how to get cheap viagra online|viagra release year|viagra as plants|online viagra chennai|viagra cialis on lin|cheap viagra generic|prescription viagra by mail|comprar viagra en vigo|pilule de viagra spitter|buy viagra costa rica|canadian viagra super active|cheap viagra|viagra vs revatio|viagra seller pakistan|viagra medical advice|buy softtabs viagra|ou acheter viagra pfizer|viagra donne forum|viagra online delivery|the best choice viagra paypal|viagra braucht man rezept|dose giusta viagra|we like it cheap 25mg viagra|only here low cost viagra fast|enter site cheap viagra online|wow viagra generic drug|only here buying online viagra|can i take viagra with water|viagra lizenz abgelaufen|herbal viagra uk cheap|discount on real viagra|viagra verschreibung|dure effet du viagra|kaufen viagra|reputable viagra sites|viagra dcouverte|i use it viagra price germany|preisvergleich viagra online|cut price viagra|cit costa viagra in moldova|efectos viagra alcohol|usefull link viagra in india|levitra viagra cialis price|where can i get viagra fast|el viagra es con recet|purchase viagra in ireland|buy cheap womens viagra online|we recommend 5 mg viagra|viagra generico posologia|viagra online sales pfizer|cialis meglio del viagra|comprar viagra sem receita|acheter viagra en inde|viagra online sito|amazon viagra salesman|follow link gel viagra|canada prison get viagra|natural viagra melbourne|viagra contrareembols|buy no prescription viagra|viagra for sale men online|ordering viagra pills in india|viagra fa bene al cuore|find generic viagra in phoenix|viagra soft tabs safe|ship generic viagra overnight|buy viagra for her|follow link viagra online|viagra tempo di effetto|viagra for sale online canada|viagra side effects forum|get viagra avoid prescription|el viagra aumenta el tama|cheap india generic viagra|viagra bald gnstiger|sale viagra tescos|le viagra en vente libre|us made generic viagra|female pink viagra buy|generico do viagra rj|cheapest uk soft viagra|wow cheap viagra soft|buy online viagra without|what is generic viagra 150|utube music viagra|does viagra work when drunk|2011 viagra india in|comprare bviagra|100mg viagra prica cvs|there going generic viagra|viagra cipla cheap on line|where to buy viagra gold coast|comparatif viagra levitr|the best choice viagra cost|comprar viagra cialis espana|next viagra day usa cheap|viagra dosage young men|order viagra in us|half dosage viagra|vendas viagra generico|viagra hipertension pulmonar|viagra para adolescentes|cheap viagra online walmart|salescheap generic viagra|viagra websites|viagra approval date

Sharing is caring!